حالت شب
  • Sunday, 26 May 2024
برف و یخبندان در راه اصفهان

برف و یخبندان در راه اصفهان

 باخبرباش/ سرپرست مرکز پیش بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان از ورود سامانه سرد بارشی به استان اصفهان از عصر پنجشنبه یکم دی ماه خبرداد.

لیلا امینی، سرپرست مرکز پیش بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان اظهار کرد: سامانه ناپایدار بارش‌زا از بعد از ظهر روز پنجشنبه یکم دی ماه از غرب استان وارد می‌شود و به تدریج تا روز جمعه افزایش ابر و بارش برف و باران در مناطق غرب پیش‌بینی می‌شود.
او شدت فعالیت این سامانه بارشی را در مقایسه با موج بارشی هفته گذشته مطلوب ارزیابی کرد و گفت: بارش‌های خوبی را به ویژه در نواحی غرب و جنوب استان انتظار داریم و بارش‌ها روز شنبه سوم دی ماه نیز کلانشهر اصفهان و مناطق مرکزی را نیز دربرمی گیرد.
سرپرست مرکز پیش بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه بارش برف و باران، مه آلودگی هوا و کاهش دید ناشی طی روز‌های جمعه تا یکشنبه پیش‌بینی می‌شود، اضافه کرد: بارش‌ها از اواسط روز جمعه تا شنبه در نیمه غرب و به صورت برف خواهد بود و احتمال لغزندگی جاده‌ها و آبگرفتگی معابر و اختلال در تردد محور‌های مواصلاتی مناطق همجوار با استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری وجود دارد.
امینی با بیان اینکه کمینه دمای هوای برخی مناطق استان طی ۲۴ ساعت آینده بین یک تا ۲ درجه کاهش دارد، افزود: بیشینه دمای هوای کلانشهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۱۴ درجه سانتیگراد بالای صفر و کمینه آن بامداد فردا به ۲ درجه سانتیگراد زیر صفر می‌رسد.
او اضافه کرد: بوئین میاندشت با دمای هشت درجه سانتیگراد زیر صفر و خوروبیابانک با دمای ۱۸ درجه سانتیگراد بالای صفر به ترتیب سردترین و گرم‌ترین نقاط استان پیش‌بینی می‌شود.
هشدار هواشناسی اصفهان درباره فعالیت سامانه سرد بارشی 
اداره کل هواشناسی استان اصفهان همچنین نسبت به تشدید فعالیت سامانه سرد بارشی هشدار سطح نارنجی صادر کرد.
هشدار سطح نارنجی زمانی صادر می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی رنگ جهت آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.
برهمین اساس در اطلاعیه روز سه‌شنبه هواشناسی استان اصفهان آمده است: فعالیت این سامانه از اواخر روز پنجشنبه یکم دی ماه آغاز می‌شود که در روز جمعه مناطق جنوب و غرب استان و طی روز شنبه سوم دی ماه اکثر مناطق را در برمی گیرد.
بارش‌ها به صورت برف و باران خواهد بود و مه گرفتگی و کاهش دید و افت محسوس دما تا اواخر روز شنبه در سطح استان پیش‌بینی شده است.
براساس هشدار اداره کل هواشناسی استان اصفهان احتمال لغزندگی و یخبندان سطح جاده‌ها در سفر‌های بین شهری و مسدود شدن محور‌های روستایی در مناطق سردسیر و اختلال در تردد محور‌های مواصلاتی استان اصفهان به چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد و نیز خسارت به صنایع کشاورزی وجود دارد.
هواشناسی اصفهان توصیه کرده که هم استانی‌ها طی این مدت ضمن پرهیز از فعالیت کوهنوردی در سفر‌های برون شهری احتیاط کرده و تجهیزات زمستانی به همراه داشته باشند.
همچنین در این اطلاعیه بر لزوم آماده باش راهداری استان برای آماده سازی و تجهیزات برف روبی تاکید شده است.

دیدگاه / پاسخ