حالت شب
  • Saturday, 25 May 2024
شاخص هوای اصفهان و ۵ شهر مجاور قرمز و نارنجی است

شاخص هوای اصفهان و ۵ شهر مجاور قرمز و نارنجی است

 به گزارش باخبرباش شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح امروز چهارشنبه بیستم دی با میانگین ۱۷۳ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان، کردآباد و میدان انقلاب با ۱۶۹، خیابان احمدآباد با ۱۸۹، پارک زمزم با ۱۸۱، خیابان پروین اعتصامی و دانشگاه صنعتی با ۱۵۹، رهنان با ۱۷۲، خیابان زینبیه با ۱۷۱، سپاهان‌شهر با ۱۶۱، خیابان فرشادی با ۱۷۲، خیابان فیض با ۱۶۵، بولوار کاوه با ۱۶۰، میرزا طاهر با ۱۶۲، ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۱۷۳ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

شاخص هوا همچنین در بزرگراه خرازی با ۲۴۴ AQI وضعیت بنفش و بسیار ناسالم را نشان می‌دهد. ایستگاه سنجش کیفی هوا در خیابان‌های استانداری و رودکی قطع است.

امروز شاخص هوا در سجزی با ۶۳ در وضعیت قابل قبول و در مبارکه با ۱۳۷ و شاهین شهر با ۱۰۹ ناسالم برای گروه‌های حساس و در زرین‌شهر با ۱۵۳، خمینی شهر با ۱۷۰ و قهجاورستان با ۱۶۶ AQI ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله شاهین شهر، خمینی شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان در خصوص غبارآلودی هوا و افزایش انباشت آلاینده‌های جوی در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلان‌شهر اصفهان، خمینی شهر، لنجان، فرودگاه شهید بهشتی اصفهان، لنجان (زرین شهر)، مبارکه، مهاباد، مورچه خورت و نجف آباد تا عصر امروز هشدار سطح نارنجی صادر کرده است.

بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان، امروز افزایش محسوس شاخص کیفیت هوا توأم با رشد پتانسیل غلظت آلاینده‌ها تا شرایط ناسالم برای تمامی گروه‌های سنی وجود دارد.

همچنین اداره کل هواشناسی استان اصفهان اعلام کرده است از عصر امروز ناپایداری‌هایی به شکل وزش باد شدید مناطق مختلف استان را در بر می‌گیرد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر 

دیدگاه / پاسخ