حالت شب
  • Tuesday, 23 April 2024
صف بنزین با پنج فرضیه

صف بنزین با پنج فرضیه

شلوغی پمپ‌بنزین‌ها در تهران و برخی شهرها در روزهای اخیر با واکنش‌های بسیاری از سوی مردم روبه‌رو شده است. شاید مهم‌ترین دلیل این ازدحام شایعاتی بود که بارها از سوی مسوولان رد شده است. در آخرین اظهارنظر رسمی، وزیر نفت به صراحت گفت: بارها و بارها شایعه افزایش قیمت بنزین را تکذیب کرده‌ایم. در این گزارش ۵ فرضیه مختلف در مورد این شلوغی‌ها بررسی شده است.
 
محدودیت در دریافت بنزین در جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با کارت سوخت شخصی، افزایش تقاضای هفته‌های پایانی تابستان، خرابی برخی از نازل‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها که در شلوغی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها اثرات آن خودنمایی می‌کند، محدودشدن کارت‌های سوخت جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارها و برخی شایعات؛ ۵ دلیل اصلی شلوغی پمپ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بنزین‌ها در روزهای اخیر است. شایان ذکر است خبری از افزایش قیمت بنزین یا کاهش سهمیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیست.

روزهای اخیر شلوغی پمپ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بنزین‌ها مشهود است و موجب‌شده برخی گمانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌زنی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و شایعات در بین مردم یا فضای‌مجازی رواج پیدا کند. بررسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نشان می‌دهد اگرچه برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای برای افزایش قیمت بنزین یا کاهش سهمیه وجود ندارد ولی تلاش‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای مدیریت مصرف با اعمال شرایط جدید دریافت سوخت را می‌توان مشاهده کرد. اعمال محدودیت برای دریافت سوخت در کنار افزایش مشتری و رشد متقاضیان دریافت بنزین ساده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین دلایل شلوغی پمپ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بنزین‌ها است. همچنین افزایش تقاضای واقعی برای سفر در روزهای پایانی فصل‌گرم و مخصوصا شهریورماه را می‌توان از دلایل دیگر شلوغی پمپ‌‌‌‌‌‌‌‌‌بنزین‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها دانست. به گزارش «شانا»؛ وزیر نفت گفت: پیش از این بنده و همکارانم مصاحبه کردیم و برای صدمین‌بار تکرار می‌کنیم که هیچ برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای برای افزایش قیمت بنزین در دستور کار دولت نیست.

همچنین مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه کمبود سوخت نداریم و مردم به شایعات توجهی نکنند، گفت: تمام شایعات مطرح‌شده درخصوص بنزین صحت ندارد و هیچ تغییری در سهمیه سوخت ایجاد نشده‌است. اینکه در هفته‌های پایانی تابستان و مخصوصا شهریورماه شاهد رشد تقاضای بنزین در کشور هستیم، یک واقعیت است؛ تا جایی‌که این حجم تقاضا می‌تواند تبعات خاص خود را ایجاد کند. اگر در روزهای اخیر سری به پمپ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بنزین‌ها زده باشید شاید با شلوغی برخی جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها روبه‌رو شده باشید تا جایی‌که به گفته یکی از رانندگان چندین‌بار از بنزین‌‌‌‌‌‌‌‌‌زدن منصرف شده‌اند.

این شلوغی را باید در دو نکته جست‌وجو کرد؛ یکی آنکه تقاضای کل برای بنزین در کشور افزایش‌یافته و در کنار آن امکان دریافت و تحویل بنزین نیز کاهش داشته‌است. این دوگانه را باید مهم‌ترین دلیل شلوغی پمپ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بنزین‌ها دانست، اما یک واقعیت دیگر را نباید از نظر دور داشت و آن جو روانی نگرانی است که شاید بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌دلیل در جامعه گسترش پیدا کرده که ازترس رشد قیمت‌ها یا کاهش سهمیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خرید حکایت دارد. چیزی که نه‌تنها بارها از طرف مسوولان تکذیب شده، بلکه افزایش قیمت بنزین برای امسال حتی منع قانونی دارد. همین منع قانونی رشد قیمت‌هاست که قانون‌گذار تلاش برای محدودیت مصرف را در دستور کار قرارداده که در نهایت به محدودشدن کارت‌های سوخت جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارها منتهی شده‌است.

بنزین گران نمی‌شود؛ مردم به شایعات توجه نکنند
اوجی درباره حواشی که درباره افزایش قیمت بنزین در روزهای گذشته مطرح شده‌است، توضیح داد: پیش از این بنده و همکارانم در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مصاحبه کردیم و برای صدمین‌بار تکرار می‌کنیم که هیچ برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای برای افزایش قیمت بنزین در دستور کار دولت نیست. وی با بیان اینکه در تامین بنزین جای نگرانی وجود ندارد، تصریح کرد: پالایشگاه‌های کشور تولید حداکثری برای بنزین را انجام می‌دهند و لجستیک قوی برای توزیع بنزین در ۴‌هزار و ۴۰۰ جایگاه سوخت کشور وجود دارد.

وزیر نفت از مردم خواست به شایعه افزایش قیمت بنزین توجه نکنند و یادآور شد: حتی نسبت به پارسال، ۱۵۰‌میلیون لیتر افزایش ذخیره بنزین وجود دارد. اوجی درباره کارت‌های هوشمند سوخت جایگاه‌داران گفت: بر اساس قانون مجلس در بودجه‌ سال‌۱۴۰۲، همه مردم در جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عرضه سوخت باید از کارت سوخت شخصی استفاده کنند، بر همین اساس وزارت نفت به تکلیف مجلس در این‌باره عمل می‌کند، البته در این‌باره تعداد کارت‌های هوشمند سوخت جایگاه‌ها کم شده‌است. وی ادامه داد: در آغاز به‌‌‌‌‌‌‌‌‌کار این طرح، ۱۷‌درصد مردم از کارت هوشمند سوخت شخصی خود استفاده می‌کردند و امروز بیش از ۷۵‌درصد مردم از کارت سوخت خود در جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده می‌کنند، البته جایگاه‌داران در موارد اضطراری که فردی کارت خود را گم کرده باشد یا همراه نداشته‌باشد، کارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سوخت را به مشتری ارائه می‌دهند.

وزیر نفت تاکید کرد: در جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عرضه سوخت کل کشور، بنزین کافی موجود است و هیچ‌جای نگرانی نیست، در عین‌حال هیچ‌جایگاه عرضه سوختی حق ندارد به مشتری بگوید کارت سوخت ندارد و در این زمینه بازرسان وزارت نفت عملکرد جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عرضه سوخت کشور را زیرنظر خواهندداشت.

 مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه کمبود سوخت نداریم و مردم به شایعات توجهی نکنند، گفت: تمام شایعات مطرح‌شده درخصوص بنزین صحت ندارد و هیچ تغییری در سهمیه سوخت ایجاد نشده‌است. به گزارش «ایرنا» علی‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکبر نژادعلی درخصوص دلیل شلوغی پمپ‌بنزین‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و کاهش کارت‌های سوخت در جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سوخت، اظهار کرد: در ارتباط با توزیع فرآورده‌های نفتی در جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عرضه سوخت به میزان مناسب بر اساس برنامه تدارکاتی میزان فرآورده به‌جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها عرضه می‌شود، در حال‌حاضر هم جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به میزان مناسب سوخت دارند و میزان ذخیره هم مناسب است.

وی با بیان اینکه کمبود سوخت نداریم و مردم به شایعات توجهی نکنند، افزود: اطمینان‌خاطر به مردم می‌دهیم که بنزین به میزان کافی در جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و انبارهای نفت وجود دارد و تمام شایعات مطرح‌شده درخصوص بنزین را رد می‌کنیم. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: به میزان تعداد خودروهای پلاک‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری شده کارت سوخت شخصی در اختیار مردم وجود دارد و بر اساس مصوبه قانونی موظفیم بنزین را در جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بر اساس کارت‌های سوخت به مردم تحویل دهیم. کارت‌های اضطراری را هم در جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها داریم تا اگر مردم به هر دلیلی نیاز پیدا کردند، از این کارت‌ها استفاده کند.

نژادعلی با بیان اینکه برخی شایعات مطرح‌شده را تکذیب می‌کنیم، افزود: ما به‌دنبال رسیدن میزان مناسب سوخت به داخل جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها هستیم و عرضه مناسب هم داریم. به میزان مناسب سهمیه بر روی کارت‌های مالکان خودرو وجود دارد و هیچ تغییری در سهمیه سوخت افراد ایجاد نشده‌است. ۶۰ لیتر به قیمت‌هزار و ۵۰۰‌تومان و ۱۵۰ لیتر به قیمت ۳‌هزار‌تومان در کارت سوخت افراد وجود دارد. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه توصیه می‌کنیم مردم از کارت‌های سوخت خودشان استفاده کنند، ادامه داد: کارت‌های اضطراری فقط برای شرایط اضطرار است تا مردم اگر سهمیه خود را به پایان رساندند یا کارت خود را فراموش‌کردند، از این کارت‌ها استفاده کنند.

نازل‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سوخته در جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سوخت
در برخی جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به‌ویژه در کلانشهرهایی چون تهران که محور تردد و مراجعه خودروها برای سوخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری هستند، قطعی نازل‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سوخت حتی تا یک‌سوم ظرفیت یک جایگاه را نیز شامل می‌شود که این موضوع عامل اصلی ایجاد صف در برخی پمپ‌بنزین‌ها است. به گزارش تسنیم، یکی از مشکلات اساسی در سیستم توزیع بنزین کشور، نازل‌‌‌‌‌‌‌‌‌های از کار افتاده و خارج از مدار در جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عرضه سوخت است.  این معضل زمانی بیشتر خودنمایی می‌کند که به‌‌‌‌‌‌‌‌‌هر‌‌‌‌‌‌‌‌‌دلیل، از جمله سفرهای نوروزی یا تابستانی، مراجعه خودروها به‌جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عرضه سوخت افزایش یابد؛ در چنین شرایطی، از مدار خارج‌بودن نازل‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، منجر به افزایش طول صف و ایجاد ترافیک در پمپ‌بنزین‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌شود.

حدود ۵۸‌هزار نازل سوخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری در جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عرضه بنزین در سراسر کشور وجود دارد که از این تعداد هم‌اکنون ۲‌هزار و ۹۰۰ دستگاه از مدار خارج هستند. دلیل خرابی این نازل‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سوخت، عمدتا خرابی کارت‌خوان‌های نصب شده بر روی این نازل‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاست. رضانواز، سخنگوی صنف جایگاه‌داران در این‌خصوص به خبرنگار تسنیم گفت: گاهی بیش از آنچه جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سوخت شلوغ باشند، شلوغ دیده می‌شوند و دلیل آن‌هم همین خرابی کارت‌خوان‌های سامانه هوشمند سوخت است که موجب‌شده نازل‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که با این مشکل مواجهند از مدار خارج باشند. وی افزود: ۲ سالی است که داریم به‌صورت پیوسته اعلام می‌کنیم که باید به وضعیت این کارت‌خوان‌ها رسیدگی شود.

نواز خاطرنشان کرد: اینکه در برخی جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مشاهده می‌کنیم تعدادی از نازل‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در مدار نیستند، فقط بحث خرابی کارت‌خوان‌های سامانه هوشمند مطرح است، در مواردی که به لحاظ مکانیکی مشکلی برای نازل به‌‌‌‌‌‌‌‌‌وجود بیاید یا مساله‌ای مربوط به دیسپنسر باشد، بلافاصله تعمیرات مربوطه انجام‌شده و نازل به مدار بازمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردد.  به گزارش تسنیم، اگرچه طبق آمار رسمی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، تنها ۵‌درصد نازل‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سوخت جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عرضه بنزین در سراسر کشور از مدار خارج است، اما در برخی جایگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به‌ویژه در کلانشهرهایی چون تهران که محور تردد و مراجعه خودروها برای سوخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری هستند، قطعی نازل‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سوخت حتی تا یک‌سوم ظرفیت یک جایگاه را نیز شامل می‌شود که این موضوع عامل اصلی ایجاد صف در برخی پمپ‌بنزین‌ها است.

دیدگاه / پاسخ