حالت شب
  • Wednesday, 17 April 2024
مجلس را در مسئله کنکور دور زدند!

مجلس را در مسئله کنکور دور زدند!

  به گزارش باخبرباش امانقلیچ شادمهر درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بند 5 این مصوبه عدالت آموزشی را ایجاد نکرده و باید برای مناطق محروم استثناهایی در نظر گرفت؛ دانش‌آموزان مناطق محروم و مدارس دولتی به لحاظ کیفیت آموزشی شرایط مشابهی با مدارس خاص و غیردولتی ندارند و نباید با چنین مصوبه‌ای حق آنها ضایع شود.

وی افزود: وقتی سهم معدل در کنکور تاثیر داده می شود دیگر نیازی به تعیین شرط معدل توسط دانشگاه‌ها نیست و می‌توان بند 5 را حذف کرد.

شادمهر گفت: مرسوم شده است وزرای علوم و آموزش و پرورش مجلس را دور می‌زنند؛ یک بار هم در این باره اخطار داده‌ام؛ با دور زدن مجلس، طرح‌های مدنظر را برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌برند. در بحث کنکور نیز مجلس ورود پیدا کرده بود و تا خواستیم طرحمان را به نتیجه برسانیم، شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع وارد شد.

در این رابطه مهرداد ویس کرمی؛ نماینده مجلس و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز گفت: در ایامی که مجلس یازدهم تازه شکل گرفته بود، بحث ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع کنکور با پیشنهاد یکی از وزرا اتفاق افتاد البته از کمیسیون آموزش مجلس دعوت و 4 نفر برای حضور در جلسات معرفی شدند؛ بنده در 5 جلسه حضور داشتم.

وی افزود: این بحث مطرح شد که بین پذیرش و سنجش تفاوت لحاظ شوند و دست دانشگاه‌ها را باز بگذارند تا در پذیرش دانشجو آزادی عمل داشته باشند و نمره دانش‌آموز در کنکور خلاصه نشود. چون معدل دانش‌آموز به نوعی سابقه آموزشی است و دانش‌آموزی که در دبیرستان معدل بالا دارد بتواند با استفاده از آن وارد دانشگاه شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: ممکن است با این طرح، فشار کنکور و پذیرش دانشجو به دوره متوسطه دوم منتقل شود و باید تمهدیداتی در نظر گرفت تا دبیرستان‌‌ها محل رانت نشوند و موسسات کنکور در آینده در مدارس جولان ندهند. بند 5 مصوبه و تعیین شرط معدل توسط دانشگاه‌ها، آسیب‌هایی را به همراه دارد که نیازمند بررسی و نظارت دقیق است تا فرایند آن اصلاح شود.

ویس کرمی با اشاره به اینکه درباره ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع کنکور بحث این است که صلاحیت ورود را مجلس دارد یا شورا؟ بیان کرد: این چالش از ابتدا وجود داشت که قانونگذاری حق مجلس است، شورای عالی انقلاب فرهنگی باید جایگاه مجلس را حفظ کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: در نخستین جلسه کمیسیون آموزش با توجه به حساسیت‌های موجود، طرح کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی می‌شود و باید تغییرات مورد نیاز در این مصوبه اعمال شود و تصمیمی اتخاد شود که به نفع فرهنگ و دانش کشور است.

دیدگاه / پاسخ