حالت شب
  • Thursday, 18 July 2024
مدیریت آلودگی هوای اصفهان در گرو تمهیدات وزارت نیرو است

مدیریت آلودگی هوای اصفهان در گرو تمهیدات وزارت نیرو است

  به گزارش باخبرباش به نقل از ایرنا مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان گفت: مدیریت آلودگی هوای استان نیازمند اتخاذ تمهیدات ویژه از سوی وزارت نیرو در بخش نیروگاه و حمل و نقل است.

احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار داشت: وزارت نیرو و وزرات کشور باید سهم خود را در مدیریت آلودگی هوای اصفهان با برنامه‌ریزی و زمان‌بندی معقول ایفا کنند.
وی روند افزایش آلودگی هوای اصفهان از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۱ را معادل ۲۳۸ درصد اعلام کرد و افزود: همچنین تعداد روزهای با وضعیت هوای ناسالم در ۲۳ روز نخست آبان امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در اصفهان افزایش یافته است.
لاهیجان زاده افزود: از ۱۳ تا ۲۴ آبان جاری در پهنه کشور با پدیده مسدود شدن هوا بر روی منطقه خاورمیانه مواجه بودیم که اجازه ورود سامانه های بارشی را نمی‌داد و در این بازه؛ شهر اصفهان بالاترین میزان و شدت آلودگی را داشت؛ بطوری که نمی دانستیم چه تصمیمی باید برای حفظ سلامت مردم بگیریم.
به گفته وی، در این ۱۲۰ روز میانگین شاخص کیفی هوا در ساعت های مختلف شبانه‌روز به عدد ۳۰۰ رسید.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
لاهیجان‌زاده با انتقاد از اینکه برخی تعهدات وزارت کشور در حوزه آلودگی هوای اصفهان محقق نشده است، افزود: سال گذشته طرح تبدیل شدن نیروگاه شهید محمد منتظری به سیکل ترکیبی برای منع مازوت سوزی مطرح شد که هنوز اجرایی نشده است.
وی به احتمال دوباره مازوت سوزی در اصفهان اشاره و خاطرنشان کرد: سال گذشته ۸۳۰ میلیون لیتر مازوت فقط در نیروگاه شهید منتظری اصفهان سوزانده شد و این در حالیست که این نیروگاه همجوار با شاهین شهر، خمینی شهر و شهر اصفهان سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را بطور مستقیم در معرض آلودگی هوا قرار می دهد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان جریان دوره ای و فصلی زاینده‌رود را از دیگر دلایل رشد فزاینده آلودگی هوای اصفهان بیان کرد و افزود: خشک بودن رودخانه و تامین نشدن حقابه تالاب بین‌المللی گاوخونی، بر شدت گرد و غبار هوای اصفهان افزوده است.
زاینده‌رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران از کوه‌های زاگرس مرکزی سرچشمه می‌گیرد و در فلات مرکزی ایران به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد، این رودخانه در دهه‌های اخیر در بیشتر فصل های سال خشک بوده و بدلایل متعدد از جمله کاهش منابع آبی، خشکسالی، برداشت‌های بی‌رویه و مسائل مدیریتی تنها بطور زمان‌بندی شده و بیشتر برای آبیاری زمین‌های کشاورزان شرق و غرب اصفهان بطور دوره‌ای جریان یافته است.
وی هشدار داد: آلاینده‌های سمی بسیاری در نبود آب در تالاب انباشت شده که این مساله تهدید دیگری برای محیط زیست اصفهان است.
لاهیجان‌زاده با بیان‌اینکه لازم است متولیان هر بخش مانند انرژی و آب در این باره پاسخگو باشند، افزود: ۷۰ درصد از جمعیت و صنعت اصفهان در ۱۰ درصد از مساحت کل این استان متمرکز شده است که یک میلیون دستگاه خودرو و موتورسیکلت در آن تردد دارد و این مساله مقابله با آلودگی هوا در اصفهان را سخت‌تر کرده است.

دیدگاه / پاسخ