حالت شب
  • Wednesday, 29 May 2024
افزایش ۵۰ درصدی ابتلا به سالک در شاهین‌شهر

افزایش ۵۰ درصدی ابتلا به سالک در شاهین‌شهر

مدیر شبکه بهداشت و درمان شاهین‌شهر و میمه از افزایش ۵۰ درصدی موارد ابتلا به سالک در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

 به گزارش باخبرباش علی پارسا «لشمانیوز جلدی» یا سالک را بر دو نوع شهری(خشک) و روستایی طبقه‌بندی و اظهار کرد: در سالک نوع شهری ناقل بیماری پشه خاکی «فلبوتوموس سرژانتی» و مخزن بیماری سگ‌های ولگرد هستند و بیماری از انسان به انسان قابل انتقال نیست.

وی افزود: اما ناقل بیماری سالک روستایی، پشه خاکی نیمه وحشی «فلبوتوموس پاپاتاسی» است که از طریق نیش پشه‌های جنس ماده انگل بیماری را از بعضی موش‌های صحرایی آلوده به انسان منتقل می‌کند.

پارسا با بیان اینکه استان اصفهان مخزن اصلی عامل سالک روستایی شناخته شده است، افزود: موارد ابتلا به سالک شهرستان شاهین‌شهر و میمه از نوع روستایی بوده و کانون این بیماری در شهرستان شهرهای گز، گرگاب و مناطق حاشیه شاهین‌شهر( گلدیس و مسکن مهر) بوده و مهم‌ترین نشانه ابتلا به این بیماری عدم بهبودی محل نیش پشه تا ۲ هفته بعد از گزش است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شاهین‌شهر و میمه موارد ابتلا به سالکِ شاهین‌شهر و میمه در ۱۴۰۰ را ۵۹ مورد برشمرد و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در سال۹۹ موارد ابتلا به سالک در این شهرستان ۲۹ نفر بوده موارد ابتلا به سالک در شاهین‌شهر و میمه رشد ۵۰ درصدی داشته است. همچنین از مجموع مبتلایان به سالک ۵۴ مورد در کانون‌های شاهین‌شهر و میمه و ۵ مورد نیز به دلیل مسافرت به مناطق سالک خیز آلوده شده‌اند.

پارسا مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه از بروز سالک را لانه کوبی و انجام عملیات تسطیح نخاله‌های ساختمانی برشمرد و ادامه داد: شبکه بهداشت و درمان شاهین شهر و میمه با ارائه گزارش‌های حشره‌شناسی به صورت ماهیانه، پیگیری و مراقبت از بیماران مبتلا به سالک، توزیع اسپری دافع حشرات در مناطق سالک خیز، طعمه‌گذاری در زمستان، پایش مراکز پیشگیری تشخیص و درمان سالک و ... اقدامات پیشگیرانه این شبکه در راستای تأمین امنیت و سلامت شهروندان از ابتلا به سالک را انجام داده است.

وی با بیان اینکه تمام خدمات تشخیص، دارو و درمان سالک رایگان در آزمایشگاه و مرکز سلامت سرخوش توسط کادر بهداشت و درمان شاهین‌شهر و میمه به متقاضیان ارائه می‌شود، گفت: شهروندان می‌توانند در راستای پیشگیری از ابتلا به سالک در مناطق آلوده درب پنجره‌ها را با توری پوشانده و از قلم دافع حشرات و پوشیدن لباس آستین بلند به ویژه در عصرها استفاده کنند. همچنین شهروندان باید در صورت سفر به مناطق آندمیک نظیر امامزاده آقا علی عباس با استفاده از پشه‌بند خود را در برابر این بیماری ایمن کنند

دیدگاه / پاسخ