حالت شب
  • Monday, 17 June 2024
اومیکرون ایران را به خطر می‌اندازد

اومیکرون ایران را به خطر می‌اندازد

باخبرباش/ملایم‌تر شدن سویه اومیکرون نسبت به گونه‌های پیشین باعث شد تا برخی از متخصیص بیماری‌های عفونی پایان یافتن پاندمی را نزدیک پیش بینی کنند. موضوعی که حالا منجر به افزایش میزان مبتلایان به اومیکرون شده است. اما موضوع آن جا حساس‌تر می‌شود که سازمان بهداشت جهانی نیز نسبت به این مسئله هشدار داده است.

به گزارش فرارو، دکتر تدروس آدهانوم، مدیر این سازمان به رهبر جهان هشدار داده که همه گیری کرونا اصلا به نقطه پایان نزدیک نشده است. او همچنین گفته که جهان باید در این فرض که سویه جدید کرونا، اومیکرون، به طور قابل توجهی ملایم‌تر است و خطر ناشی از ویروس را رفع می‌کند، محتاط‌تر رفتار کند.

در ایران نیز چرخش اومیکرون در کشور براساس اعلام مسئولان وزارت بهداشت و برخی از اعضای ستاد ملی کرونا، به ۴۰ درصد رسیده است.

کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ نیز در این رابطه اعلام کرده اند که رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم از نظر ماسک، هم از نظر حضور در اجتماعات و… بسیار پایین آمده است. از طرفی این کمیته تاکید کرده که درصد ابتلا به اومیکرون و تعداد موارد بیماری در کشور افزایش یافته و سیگنالی برای موج ششم دریافت کرده‌اند.

با این حال برخی اپیدمیولوژیست‌ها پیش بینی می‌کنند که عادی انگاری نسبت به ملایم‌تر شدن اومیکرون، ممکن است برای کشور چالش آفرین باشد.

ممکن است که تعداد مرگ‌ها به اندازه موج پنجم برسد
 مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ در گفتگو با فرارو گفت: ما وقتی می‌خواهیم به مردم پیام بدهیم، باید دو پدیده یا مقوله را از یکدیگر تفکیک کنیم. مورد اول تعداد موارد یک واقعه مثلا مرگ است؛ دوم هم نسبت بیمارانی است که فوت می‌کنند. به عبارت دیگر، ممکن است که یک بیماری خیلی کشنده باشد و مثلا ده درصد مبتلایان آن فوت کنند، اما از این بیماری ۱۰۰ مورد داشته باشیم. ممکن است یک بیماری داشته باشیم که خطر کشندگی آن بسیار کمتر و ده برابر کمتر باشد. یعنی به جای ده درصد کشندگی، در این بیماری یک درصد کشندگی داشته باشیم، اما درعین حال ۱۰۰ هزار نفر مبتلا هم وجود داشته باشد. آن وقت یکهزار نفر از این ۱۰۰ هزار نفر فوت می‌کنند.

وی ادامه داد: کشندگی بیماری اول بیشتر بود و به ده درصد می‌رسید. کشندگی بیماری دوم کمتر و شدت آن کمتر بود. اما وقتی تعداد موارد بیماری دوم به مراتب بالاتر می‌رود، بعد می‌بینیم که حاصل نهایی که تعداد مرگ است افزایش پیدا می‌کند و از ده مرگ به هزار مرگ می‌رسد.

این اپیدمولوژیست در پاسخ به این سوال که آیا اومیکرون خفیف‌تر و شدت آن کمتر است، اظهار داشت: بله. اما آیا اگر اوج اومیکرون رخ دهد، ما تعداد مرگ کمتری را مشاهده می‌کنیم؟ در چنین شرایطی پاسخ قدری سخت خواهد شد. اگر ما همه چیز را رها کنیم و تعداد موارد ما به شکل تصاعدی افزایش پیدا کند، آن زمان حتی ممکن است که تعداد مرگ‌ها به اندازه موج پنجم و حتی بیشتر برسد.

وی افزود: حتما لازم نیست که میزان مرگ‌های روزانه ما ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر برسد تا بگوییم که مسئله مهم شده است؛ بنابراین باید دقت کنید که ۵۰۰ مرگ به معنای ۵۰۰ جان، ۵۰۰ خانواده و ۵ هزار خانواده درجه یک است. اگر قرار باشد این آمار رخ بدهد و حتی به یک پنجم این میزان به شکل روزانه برسیم و در روز ۱۰۰ نفر فوت کنند همچون سقوط روزانه یک هواپیما است، یا سقوط دو اتوبوس در دره و کشته شدن تمام سرنشینان آن است. پس این واقعه کمی نیست؛ بنابراین خواهش من این است که گذشت زمان و مشاهده تعداد زیاد آمارها، ما را دچار یک نوع بی حسی و کرختی نسبت به آمار‌ها نکرده باشد.

یونسیان تصریح کرد: در حال حاضر ما به شکل روزانه، ۲۰ نفر از هم وطنان ما را از دست می‌دهیم. همین اندازه هم زیاد است و نباید این تعداد را از دست بدهیم. اما یک زمانی ما میان دو تصمیم گیر می‌افتیم؛ که این تصمیم‌ها یکی این است که ما بازگشایی را اعمال کنیم و تعداد مرگ‌های مان یک مقداری افزایش پیدا کند. در آن سو از تعداد مرگ بسیار بیشتر پیشگیری کنیم. در نهایت تصمیم این می‌شود که بازگشایی را انجام می‌دهیم و تلاش می‌کنیم از وقوع مرگ‌های بیشتر جلوگیری کنیم. اما اگر بازگشایی ما در واقع فوایدی که دارد کمتر از مضراتی است که در پی خواهد داشت، اینجا باید در بازگشایی تامل کنیم. من امیدوارم در تصمیمی که در ستاد ملی کرونا گرفته شده، این موازنه مزایا و فواید به درستی در نظر گرفته شده باشد. چون واقعا اطلاعی از آن ندارم و اطلاعاتی هم از آن متاسفانه منتشر نمی‌شود که این تصمیم بر اساس چه موازنه‌ای صورت گرفته شده است. من به عنوان یک متخصص علوم بهداشتی درک می‌کنم که هر تصمیمی ممکن است مزایا و مضراتی داشته باشد، اما اینکه این مزایا و مضرات به درستی به کمیت درآمده اند و در موازنه مناسبی تصمیم گیری شده باشد، نکته خیلی ظریفی است که نیاز به دقت کافی دارد که امیدوارم انجام شده باشد.

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید۱۹، درمورد آینده اومیکرون در کشور هم گفت: اطلاعات ما فعلا در این زمینه کافی نیست. برخی کشور‌ها فعلا افزایش را تجربه می‌کنند. بعضی از کشور‌ها همچون آمریکا و انگلیس نیز در حال حاضر کاهش مواردشان را مشاهده می‌کنیم. آن‌ها یک موج بلند و بسیار باریکی داشتند و به سرعت کاهش پیدا کرده است. اینکه ما دقیقا همان سرنوشت را خواهیم داشت یا نه، قابل اظهار نیست. چرا که سرعت بالا رفتن ما بسیار کمتر از آن‌ها بود؛ بنابراین ممکن است سرعت پایین آمدن ما هم متفاوت باشد. معمولا چیزی که سریع بالا می‌رود، احتمال اینکه سریع هم پایین بیاید بیشتر است تا چیزی که آهسته افزایش پیدا می‌کند. لذا، چون تعداد موارد به آهستگی بالا می‌رود، ممکن است که سرعت پایین آمدن آن هم آهسته‌تر باشد

دیدگاه / پاسخ