حالت شب
  • Wednesday, 29 May 2024
سرنوشت مازاد میوه‌ تنظیم بازار نوروز در اصفهان چه شد

سرنوشت مازاد میوه‌ تنظیم بازار نوروز در اصفهان چه شد

 باخبرباش / سازمان تعاون مرکزی روستایی ایران در آگهی‌ای از مزایده مازاد میوه‌های تنظیم بازاری نوروز ۱۴۰۱ موجود در سردخانه‌های خود خبر داد.

طبق گزارش اعلام شده از سمت سازمان تعاون مرکزی روستایی ایران، استان اصفهان در میزان مازاد میوه‌های تنظیم بازار نوروز، با هزار و ۳۷۶ تن میوه شامل ۲۷۴ تن سیب و هزار و ۱۰۲ تن پرتقال تامسون در رتبه دوم کشور قرار دارد.

حال سوال این است علت باقی ماندن این حجم از میوه در شرایطی که مردم به شدت به آن نیاز داشتند چه بود؟ و آیا در شرایط مناسبی نگهداری شده است یا خیر و سرنوشت این حجم از میوه در کشور و مشخصا استان اصفهان چه خواهد شد؟ برای بررسی این سوال به سراغ معاون جهاد کشاورزی استان اصفهان رفتیم تا موضوع را از وی جویا شویم.

 

امید شریفی، معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان پیرامون علت باقی ماندن این حجم از میوه‌های تنظیم بازار اظهار داشت: این موضوع دلایل مختلفی دارد که یکی از آن‌ها تامین بار است؛ در این بخش به غیر از برش استانی که برای ما تعیین شده بود، میزان بیش‌تری را خریداری کردیم؛ در استان اصفهان چون سیب سمیرم را داشتیم، امکان تامین دیگر استان‌ها نیز برایمان فراهم بود و به همین دلیل سهمیه‌ای برایمان اختصاص پیدا کرد تا سیب دیگر استان‌ها را تامین کنیم.

مردم برای خرید میوه شب عید به قیمت‌ها و کیفیت‌های متنوع دسترسی داشتند

وی با یادآوری اینکه امسال در تنوع محصول وضعیت مطلوبی داشتیم و بار با تنوع کیفیت و قیمت متفاوت در بازار موجود بود، توضیح داد: به همین علت مردم دسترسی به قیمت‌های مختلف میوه را داشتند و مثل سال‌های قبل عرضه میوه انحصاری و صرفا تنظیم بازاری نبود و مجموع این عوامل باعث شد که میزان مصرف و تقاضا در بازار کم باشد و این موجودی باقی بماند.

شریفی در خصوص شرایط فعلی نگهداری میوه‌ها تصریح کرد: تمام میوه‌ها به محض خریداری در هشت سردخانه فنی با استانداردهای بالا ذخیره شد و سیب سمیرم به جهت کیفیت بالا ماندگاری خوبی دارد و پرتقال‌هایی هم که از شمال خریداری شد با کیفیت و با ماندگاری بالا بودند.

 

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با تاکید بر اینکه مشکلی در جهت خراب شدن میوه‌ها نداریم، بیان داشت: میوه‌هایی که در سردخانه‌ها باقی مانده است قابل مصرف است و تنها مکانیزم فروش آن نسبت به قبل تغییر کرده است زیرا تقاضای خردی نداریم.

دولت با میوه تنظیم بازار، حدأکثر ۵ درصد بازار را تأمین می‌کند

شریفی با بیان اینکه دولت حداکثر ۵ درصد بازار را تامین می‌کند، توضیح داد: در این موضوع، چون بحث نظام عرضه و تقاضا حاکم است دولت میوه‌ها را آورده تا در بزنگاه‌ها ورود پیدا کند و ممکن است در برخی مقاطع نیاز به این ورود نباشد و بار تامین شود.

 

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان پیرامون شیوه فروش میوه‌ها اظهار داشت: قیمت‌های پیشنهادی مطرح و در کمیته‌ای بازگشایی می‌شود و با بالاترین قیمت پیشنهادی صورت‌جلسه و قراردادهای فروش آن بسته خواهد شد.

وی پیرامون نحوه توزیع میوه‌ها،گفت: میوه‌ها ممکن است توسط سردخانه، صادرکننده،مجموعه فروشگاه‌هی زنجیره‌ای و... خریده شود؛ در این باره چون مشکل موجودی در بازار مطرح نیست حساسیتی برای فروش آن نداریم.

شریفی یادآور شد: در سنوات گذشته نیز با توجه به کشش بازار ممکن بود که تقاضا کم باشد و موجودی داشته باشیم و یا در سالی تقاضا بیش‌تر بوده و علاوه بر سهمیه ابلاغی استان، به‌صورت اورژانسی بار جدیدی تامین و توزیع شده است.

دیدگاه / پاسخ